*Maries* slapp rullatorn!


    Rullatorn stod inte vid sängen som väntat imorse. Men jag misstänker att den planerar att dyka upp vilken sekund som helst nu.
    Barnen hade gjort fina födelsedagskort till mig. Jag och mannen firade med att gå ut i lagårn som vanligt. För att säkerhetställa ålderskrämpor skottade vi lite dynga också, nu har jag,precis som väntat ont i ryggen.
    Svärföräldrarna var här nyss och fikade, jag fick en burk med exklusiv anti-rynkkräm! Haha! Jag tror att jag kommer att föryngras lite förvarje dag jag använder den!
    Annars har jag inte tänkt fira den stigande åldern.
    Jag studerade ett nytaget kort på mig, förstorade och synade noga om det kommit några nya rynkor, jag vet inte, annars kommer dom vilken dag som helst.
    Det bästa med att bli gammal är väl att man blir vis, jag kan snart med rätta sitta i min gungstol på verandan och blicka ut över kornåkern och då och då humma håhåjaja….

    Som en glad överraskning kan jag också rapportera att jeansen fortfarande sitter på höften istället för ovanför naveln, och bara det kan vara värt ett hurra!

    Leave a Comment

    Filed under Allmänt

    Inga kommentarer

    (Required)
    (Required, will not be published)
    Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
    Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
    Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
    Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
    Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
    Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
    Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

    CommentLuv badge