Det tar sig ;o)

Wow vad kul jag har haft idag! :o )
Jag skäms att säga det men det var faktiskt skönt att Loke fick vara hos sin farmor över dagen. Vi har åkt cross hela eftermiddagen sen barnen slutade skolan vid halv tolv, och det gick att koncentrera sig helt på att försöka lära sig köra utan att tänka på vad Loke gjorde.
Jag känner själv att jag blir modigare och modigare. Några pauser blev det för att fota mannen när han körde, när han inte körde fick han låna min kamera.
Ellen och Alfred roade sig bra också, dom turades om att köra på Alfreds cross. Ellen är egentligen för stor för den, hon har för långa ben, så nu tjatar hon om en egen motorcykel…..
…….det blir dyrt det här….
Det är bra att mannen kan coacha lite också, han byggde upp små hopp åt mig i gruset. För varje varv jag körde smyghöjde han lite och gjorde hoppet skarpare……
Ingen vurpa åstadkom jag men nära på! Det är härligt att känna att jag behärskar körningen mer och mer! :o )

 
   

Hålle rpå att fixa fler bilder, men min dator är seeeeg!

Inga kommentarer

  • At 2008.09.10 21:32, Olle said:

    "Aldrig i livet att jag sätter mig på en sån dödsmaskin!!!"

    Kul att du upptäckt fartens tjusning!!! :)

    Är det i grusgropen strax utanför Runhällen ni åker? Åkte förbi där idag och det är fullt med mc-spår såg jag. Ser ut att vara ett perfekt ställe att åka på iaf! :)

    Avis…. :(

       0 likes

    [SVARA]

    • At 2008.09.10 21:51, Mumari svarar said:

      Olle: Hahaha, mitt citat är ju klockrent :D

      Ja, det är utanför runhällen, fast på andra sidan vägen än där runhällen ligger. Men den gropen där man svänger in till Runhällen testas eventuellt i morgon! :O)

      ….om svansen håller….

         0 likes

      [SVARA]

      • At 2008.09.10 23:09, Smurfjavlen said:

        Inte illa. Sist jag körde cross så råkade jag köra ner massa nyplanterade granar/tallar eller va det nu var och det slutade med att både jag o cykel fick äta grus.

           0 likes

        [SVARA]

        • At 2008.09.10 23:17, Jen said:

          Det ser vansinnigt skoj ut!

          Skönt att allt gick bra oxå ;)

             0 likes

          [SVARA]

          (Required)
          (Required, will not be published)
          Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
          Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
          Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
          Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
          Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
          Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
          Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

          CommentLuv badge

          Slider by webdesign