Älskat porslin får synas

    Här sitter jag och sitter lite…. jag insåg alldeles för sent att jag missat Bolaget som jag tänkt åka till. Mannen är ute och kör cross och jag funderar på om jag ska ge mig med målningen för idag eller om jag ska sätta fart med andra delen av köket.
    Det får nog bli en annan dag…..
    Jag blir sjukt nöjd med mitt ”nya” kök, om man nu kan kalla medvetet slitet för nytt?
    Hyllorna över bänken blev perfekta!
    Jag har en förkärlek till gammalt porslin och nu ska jag låta mina udda koppar och fat synas! Synd att värdet på gammalt Gustavsberg och Rörstrand har gått upp så hutlöst mycket, men ibland kan man göra fynd!
    Ett glas rött åt Mumari och kväller nu, jag hittade en halva rödvin i skafferiet
    loppisarv

    2 Comments

    Filed under Hem & Loppis

    2 kommentarer

    • At 2009.07.10 22:25, Petra said:

      Ahh jag ser att du ,har tre stycken fat av mina favoriter. Mon amie, de blåblommiga. Jag bara älskar tekopparna i dessa. Tyvärr äger jag inga. De har som du säger blivit lite för dyra. Men jag drömmer fortfarande om att trilla på några billigt på nån loppis. Ha en bra helg. / Petra
      .-= Petra´s senaste blog ..Till mina vänner =-.

      [SVARA]

      mumari Reply:

      Ja, visst är de fina! Jag har ett gärng tekoppar och en mjölkkanna också

      [SVARA]

      (Required)
      (Required, will not be published)
      Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
      Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
      Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
      Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
      Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
      Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
      Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

      CommentLuv badge