I love my MUS
Sep 28, 2009 Hem & Loppis, Pysslat
I love my MUS!
Min nya slipmus alltså. Den är ju så finurlig att kopplar jag på dammsugaren på den så kan jag slipa innomhus utan damm!
Chiffonjen har jag slipat och även målat.
Mellan andra och första lagret med färg kom sotaren och var nära att sabotera nymålat vitt med svarta händer. Katten har hoppat upp mot chiffonjen och blivit fångad av mig i luften, preciiis innan landning i färgen, och hunden har dragit sin tunga på ena nymålade lådan….
Jag håller till i köket och har stängt där nu. Synd att det kommer ta en hel evighet innan färgen är torr nu!
Är det något jag avskyr, så är det furu och träfaner. Gräsligt. Möbler med fanér på har ofta vassa, skarpa otrevliga kanter och hörn. På chiffonjen slipade jag lite extra på hörnen, för att få dom lite mjukare.

Nu ska jag och liten Loke gå ut i det fina vädret, jag planerar att hånga tvätt ute, så håll i sydvästen! Snart blir det antagligen regn!














Åhh va spännande och se hur chiffonjen kommer att se ut! Jag är helt övertygad om att den kommer o bli så himla fin!
[SVARA]
ja här har det börjat regna nu!!!!!
[SVARA]
Håller helt med dig ang furu och träfaner. Har det projektet framför mig när huset väl är på plats. Slipning och ommålning av en massa möbler. Man behöver ju inte vara rädd att sakna sysselsättning precis
.-= Alma´s senaste blog ..Fotoutmaning =-.
[SVARA]