När vi ska lura Storbonden…
Sep 27, 2009 Allmänt
Jag och mannen har en plan.
Någon gång ska vi lura Storbonden att han har blivit en jätte. Det kommer bli hur kul som helst och Storbonden kommer inte att förstå nånting när han vaknar en vacker morgon och tror att han är en gigant. Håhåjaja vad vi skulle skratta då.
Men det krävs lite planering. I månader har vi rekat och noterat saker som kan användas för att lura Storbonden.
Vår kom nog på idén när vi såg en åker full med plastade minirundbalar. Förstå vad han skulle klia sig i huvudet om hans åkrar plötsligt var fulla med miljarders av yttepyttesmå rundbalar som bara väger 50 kilo i stället för flera hundra kilo! En sån liten balpress måste vi få tag i!
Med lite envishet kanske vi också kan byta ut hans mjölkkossor mot inlånade minikor som överraskar honom som små dvärgar i mjölkkarusellen när han ska morgonmjölka.
För säkerhets skull har jag börjat knäppa kort på användbart material…..:
Så fort jag och mannen ser något i miniformat numera, så utbrister vi lyckligt: -Den där kan vi använda när vi ska lura Storbonden att han har blivit en jätte!
Jag har aldrig någonsin försökt hävda att jag på något sätt är normal eller har hög nivå på min humor…. aldrig.
Och vips så fick jag en ny kategori i min blogg också!
Tags: dvärgko, dvärgkossor, ensilagebalar, jätte, mini, minibalar, miniko, minikor, rundbalar, rundbalspress, små, storbonden














Hahahaha, det låter kul det där =)
[SVARA]