Mumari jublar apatiskt

    Igår när vi kvällsfodrade djuren i mörkret kom mannen åkandes till mig med traktorn….. han öppnade dörren och sa åt mig att hoppa in…. på ett sånt där sätt som han gjorde förrut. Så där kryptiskt att jag fylldes av en barnslig förväntan och trodde att han hittat ett litet djurbarn till mig. Kanske en liten ekorre, eller en liten rävunge som behövde lite kärlek.
    -Kom här, så ska du få se….. sa mannen mystiskt.
    Det var så mörkt ute så man såg just ingenting ut genom traktorn…. vi åkte runt hela gården, till baksidan.
    Mannen pekade; -Där! Ser du!?
    Nej, jag såg inget, mer än att grannarnas utebelysning var tänd….
    -Jo, men titta noga! Ser du inte?!
    Jag kisade och ansträngde mig…. nä….
    -Grannarna har byggt en riktig Monstertruck! jublade mannen entusiastiskt.

    Jo, minsann, det hade dom *mumari jublar apatiskt*….. men var är min ekorre?

    5 Comments

    Filed under Konversationer, Mannen

    5 kommentarer

    • At 2009.10.31 09:36, Jonas H Svensson said:

      Duger inte en söt monstertruck??

      [SVARA]

      • At 2009.10.31 09:52, git said:

        Tack för morgonens skratt
        Visst är männen, speciellt ens egen roliga så man kan dö ibland.
        Kände igen oss så väl i det du skrev att det nog är därför jag skrattar så jag kiknar.

        Ha en bra dag
        // git

        [SVARA]

        • At 2009.10.31 14:19, Helena said:

          Du är fixerad vid ekorrar helt klart kan försöka avskräcka dig…några dagar innan vi flyttade till Uppsala så var sonen och jag ute på en promenad, mitt på cykelvägen låt det en liiten igelkott…lyfte den på sidan av vägen..tyckte den rörde sig konstigt och var hade den sin mamma? efter lite funderande tog jag av sonen hatten och lade ner den lilla där och gick hem med den för att börja ringa och kolla vad man gör med dessa…svärfar hade en bur som vi satte in den nu mycket orörliga kotten..satte in , bär, slemiga maskar, sniglar…sånt som jag tror igelkottar äter?..sitter och tittar på buren och kotten och märker att det kryper saker på den och ut ur buren hoppar det massor med små LÖSS och jäklar vad dom hoppar…och ekorrar har oxå dessa löss i massor! som tur var fick inte vi löss, det kom en snäll tant och hämtade kotten, den var tydligen så liten att den fortfarande gick på di…nån dag senare på samma väg låg det en till liten kotte av samma storlek..död..jag gjorde rätt val som tog hand om den andra iallafall…sensomoralen är ekorrar, fåglar, igelkottar har löss
          .-= Helena´s senaste blog ..Det kan verka.. =-.

          [SVARA]

          • At 2009.10.31 16:27, Hondjur said:

            Hahahahaha!! Karlar! Say no more! Men det är ju skönt att han får lite glädje han med
            .-= Hondjur´s senaste blog ..Blodbad for real! =-.

            [SVARA]

            • At 2009.10.31 18:01, Mia said:

              Vet du vad, Vera är en riktig hejjare på att fånga möss, är jag snabb kan jag fånga en som hon inte hunnit… tugga på! Fast det är ju inte riktigt en ekorre direkt… Ha en bra kväll. Kram
              .-= Mia´s senaste blog ..Till minne av… =-.

              [SVARA]

              (Required)
              (Required, will not be published)
              Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
              Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
              Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
              Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
              Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
              Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
              Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

              CommentLuv badge