Lätt hektiskt

    Lätt hektisk eftermiddag….

    lokuppnerLoke har varit febrig och när han somnade och sov middag passade jag på att jaga efter läkaren som mannen träffade i fredags för sitt ben. Läkaren hade ju glömt att skicka receptet på penicillin till apoteket och mannen fick åka fem mil till apoteket i stan i onödan i lördags.
    Det var inte det lättaste att få ut receptet. Slussad hit och dit, ingen kunde tydligen ta ansvar för att läkaren skrivit ut ett recept eftersom läkaren bara var vikarie. Jag förklarade gång på gång att mannens ben fortfarande såg hemskt ut och fick till svar att då kanske det var ganska bråttom att han fick sitt penicillin? Som om det låg hos mig liksom? Varför ringer jag tror dom??
    Tillslut fick vi det utskrivet i varje fall, men man blir ju mer och mer rädd för den svenska sjukvården….

    Hela eftermiddagen hade gått och jag fick bråttom att åka och hämta mina stora barn hos kompisar och handla. Att väcka Loke var minst sagt skrämmande….. febern var borta men hade lämnat en ruskigt ilsken unge efter sig….
    Hela vägen till affären vrålade Loke ”Jag viiiiilllll inte handlaaaaa!!!!!”. Han vrålade det hela rundan i affären, hela vägen hem och hela tiden jag lagade middag.
    Sen orkade han inte skrika mer…
    Vi åt köttfärssås och spagetti, Loke bestämde sig för att inte tycka om det och åt enbart riven ost med ketchup.
    Har jag sagt att Loke har en vilja av stål?

    Nu, efter att vi har fodrat djuren och nattat barn skulle vi koppla av framför tv:n med en smoothie. Det är alltid mannen som gör smoothie…. vi gör det ganska ofta…. RIP smoothiemaskinen.
    I köket stod en desperat make, iklädd t-shirt och kalsonger, desperat vridandes på ratten till en rykande blender. ”Smoothiemaskinen har gått ihjäl!! Den drar inte!!”
    Med en vansinnig blick och ilskna svettdroppar i ansiktet fick mannen smoothimaskinen att mosa det sista bären…. de sista bären nånsin i just den maskinen…. Tack för den här tiden! Hur ska vi klara oss nu?

    3 Comments

    Filed under Allmänt

    3 kommentarer

    • At 2009.11.09 23:28, Olle said:

      Ajdå..jag beklagar förlusten av maskinen!!
      Vem kan Loke ha fått sin vilja av stål ifrån förresten…??
      .-= Olle´s senaste blog ..Heavy metal hamster…nej, jag menar undulat..dvs Budgie.. =-.

      [SVARA]

      • At 2009.11.17 14:37, Mumari+Smoothie=Sant! | mumari said:

        [...] kära bloggvän Jonas skrev här om dagen att han ville ge mig en ny blender, sen min egen gått sönder. Jag tar aldrig nånsin ut något i förskott och gör allt för att glömma och förtränga tills [...]

        • [...] bruksanvisningen, vi kanske har gjort något generalfel tidigare, det kanske var därför som den förra blendern gick sönder? Jag slet åt mig bruksanvisningen som låg brevid blenderns kartong och började skumläsa texten [...]

          (Required)
          (Required, will not be published)
          Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
          Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
          Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
          Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
          Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
          Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
          Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

          CommentLuv badge