På grund av Alfreds magsjukeliknande tillstånd har vi varit hemma hela dagen, en snabbis till affären bara för mig och Loke.
Jag har ställt undan verandamöblerna på den delen av verandan som har tak, bättre sent än aldrig och det ser nu ut som en lagerlokal. Det får vara så. Jag har i allafall inga planer på att sitta där de närmaste månaderna!
Jag har också trasslat in mig i, och trasslat fast en ljusslinga på ovankanten av min lilla gärsgård. Det skulle bli så fint tänkte jag… när jag äntligen var färdig och satte i sladden lyste det bara svart. Nada.
Jag hoppade jämfota av ilska. Senare fick jag veta av mannen att skarvsladden jag använt var kopplad till en timer inne i lilla huset. Tryck på en knapp så lyser det. Jajaja, hä kund ju int jag veta! Nu är det blivit mörkt ser det riktigt fint ut. Jag är allergisk mot flerfärgade blinkande historier, så det här är en helt vanlig standardslinga.
För att få den där extra lilla vintermysiga känslan har jag och Loke varit ute i skogen och plockat granris också. Och lagt det på yttertrappen.
Det kommer se skitidylliskt ut om ett tag när alla klivit där med leriga stövlar och hundarna har försökt att slita sönder det. JÄTTEMYSIGT ska det bli.
Nu borde jag hänga tvätten och börja laga mat…. och hämta ved… men jag tror jag drar mig kvar här i soffan en liiiiten stund till!
Eftermiddagsbabbel
Filed under Allmänt

Det är jag som är Mumari! Jag är en 








