Loke och bebisaporna

    Loke tror på absolut fullaste allvar att jag har en bebisapa i magen.
    Han lyssnade bara med ett halvt öra när jag berättade för Ellen och Alfred att dom skulle få ett litet syskon, och drog sina slutsatser själv.
    Det spelar ingen roll hur mycket jag försöker förklara att det är en människobebis, Loke bara tittar skeptiskt på mig och skrattar -Näääheeej! ungefär som att jag driver med honom. -Det är en bebisapa!
    Bergsäkert.
    Han kan tänkas bli besviken i oktober.
    Mina fina vänner på Twitter kom då med förslaget att vi ska köpa ett gosedjur till Loke, som han ska få i oktober. En bebisapa.
    Jag har googlat.
    Loke har massor av gosedjur, och en hel del apor…. men av de overkliga slaget. Inte helt naturtrogna.
    Så jag tänkte mig att jag kanske kunde hitta en riktigt verklig bebisapa. Det hinner jag, jag har ju precis hur lång tid som helst på mig!’
    Hittills har jag bara hittat svindyra apadockor från USA. Men ack så underbara. De väcker genast habegäret i mig.
    Som en riktig bebisapa!
    Här finns de söta aporna och bilderna är lånade därifrån ^^

    5 Comments

    Filed under Barnen, Bebisapan

    5 kommentarer

    • At 2010.03.11 08:01, Olle said:

      Haaha…snacka om att Lokes ögon skulle ploppa ut ifall du skulle ha haft en sån där i famnen när familjen får komma in och hälsa på dig efter födseln!!
      Det här projektet är ju nästan värt en insamling…

      [SVARA]

      • At 2010.03.11 08:31, Wysteriia said:

        Lite scary när dem blir så verkliga ju

        Hoppas du hittar nån iaf, smart idé!

        [SVARA]

        • At 2010.03.11 09:12, monika said:

          Men guuud vad söta apor !! Såna vill man ju ha vare sig man är gravid eller inte !
          Hoppas du får må bättre snart
          kram monika

          [SVARA]

          • At 2010.03.11 09:20, Mia said:

            GRATTIS gumman! Va kul! Roliga nyheter när man kommer hem från landet over there! Kram

            [SVARA]

            • At 2010.03.11 10:35, Fotograf Annie said:

              Jag hade en bebisapa när jag var liten, alltså ett sådan’t gossedjur, med napp och allt Vad roligt att han tror att du väntar en bebisapa, han skojar inte bara då?

              [SVARA]

              (Required)
              (Required, will not be published)
              Kommentarer som reaktion på mitt inlägg mottages med glädje och gör mig nyfiken på din blogg.
              Kommentarer till mina inlägg besvaras av mig här där du lämnade den.
              Vill du veta om du får svar kan du prenummenera på kommentarernas RSS eller kryssa i den lilla rutan ovan kommentarsfältet.
              Orelevanta kommentarer betraktas som spam och godkänns ej.
              Även om jag svarar på kommentarer i min blogg så kikar jag ändå in hos mina läsare som anger url ;)
              Spamkommetarer om reklam, gratis smink och liknande godkänns ej!
              Vill du ha en liten tjusig bild till din kommentar? Gå in på gravatar och registrera din email som du använder när du kommenterar här! Vips så ser det mycket piffigare ut!

              CommentLuv badge