Om ord vi glömt och värmebölja
Jul 11, 2010 Allmänt
Det praktiskt taget stormar i Mumaribo. Och nu, på kvällen, KAN det hända att vindarna innehåller lite-lite luft som faktiskt är sval nog att andas in.
Det här är faktiskt olidligt, den här tryckande hettan som varit senaste tiden. Jag kan inte för mitt liv begripa hur folk kan BETALA för att åka till sådan här värme utomlands??
Lika varmt är det inne, + pruttonhundra flugor.
Men det verkar ljusna, enligt vår vädergrej vankas det regn i morgon!! Tjo! Det MÅSTE bli lite friskare i luften då!

Allt blir lidande i den här värmen, jag orkar inget, blodådrorna i benen håller på att sprängas och barnen bråkar konstant.
Dessutom är man inte sugen på något att äta, och min frukost-lunch bestående av bubbelvatten med gurkskivor, melonskivor och lime klarade jag mig på hela dagen.
Nu har jag äntligen fått i mig riktig mat, ett stort lass. Dock utan att bli mätt. Som vanligt.
När jag var och handlade här om dagen förresten, sålde dom jordgubbar, som alltid på sommaren. Men skylten förbryllade mig.
”Jordgubbar, Sverige-Tyskland”
Hur menar dom då?
Är det blandat svenska och tyska? Eller är det tyskar som plockat dem i Sverige?
Och appropå affären så hörde jag också något som fick mig att skratta till högt i kön till kassan.
Bakom mig stod en karl i kanske 45-årsåldern.En sån som liksom var mån om sitt yttre, och det blev bara fel och han såg ut som en kvarleva från dansbandssverige 1989.
Kanske var han han det. Han pratade i mobiltelefon, sådär skrikhögt och tydligt. Och det som fick mig att skratta var det här:
-Hörru!! Jag får ringa upp dig när jag kommer hem!!! Du vet, jag pratar på YUPPIENALLEN!!!
Är inte det ett bortglömt och utrotningshotat ord så säg?














Inga kommentarer