Det är antagligen bara så att jag är för lat för att stå mitt kast.
Det ÄR inte så himla orimligt att skjutsa till och från skolbussen tre gånger om dagen, när resvägen bara är 2 minuter.
Det ÄR inte så himla bökigt att klä på en vilt protesterande *läs illvrålande* 4-åring vinterkläder och en nyfödd BebisApa x antal gånger om dagen för den korta stunden i bilen.
Det ÄR inte orimligt att starta och stänga av bilen pruttonhundra gånger om dagen för att köra i två minuter på vintern, bilar är konstruerade för kalla och korta turer upprepade gånger. I synnerhet dieselbilar.
Det ÄR däremot orimligt att jag sätter min egen bekvämlighet i första rum. NÅGON jävla måtta får det vara. Lata människor är det värsta jag vet. Skyll sig själv. För jag har fått beskedet angående skolskjuts hela vägen: Nej. NEJ-NEJ. Det går inte. Det tar två minuter extra och de två minutrarna drabbar andra barn som får sitta på bussen två minuter mer än vanligt.

KLONA MIG!
Det är jag som är Mumari! Jag är en 









Helt jävla otroligt.. förstår om du är bitter.. skulle jag vara.
[SVARA]
…mm. Det som kanske suger mest är att det är jag, JAG , jag som skapat situationen från början genom att jag valde fel skola för att jag tyckte den var bättre, istället för den dom hör till.
Därför får jag bita ihop och skjutsa de resterande åren antar jag.
[SVARA]
var går dom då?
[SVARA]
Jag kanske har missat en del i allt det här och isf om ursäkt redan nu… Men, det första som slår mig är att om det bara tar två minuter med bil, hur långt är det då? Kan det vara möjligt att gå? Cykla? Sparka?
[SVARA]
Det tar ungefär en kvart att gå. Helt ok sommartid. MEN på senhösten/vintern så är det mörkt på morgonen och eftermiddagen, och är det snö så blir vägen väldigt smal och hårt trafikerad av timmerbilar, 70-väg.
Inte ens som vuxen vill man då gå där.
[SVARA]
Okej.. Nej, det förstår jag att att man inte vill då. Så himla trist med strul…
[SVARA]
Det är helt orimligt, jag tycker du kan lägga fram miljöaspekten också — tre kallstarter om dagen, precis vad klimatet behöver! Har du frågat kommunen vad det skulle kosta att köra de extra kilometrarna?
Vet inte hur det ser ut hos er, men finns det nån kompromissmöjlighet så att de kommer lite närmare och kan gå själva, eller är det stark trafik hela vägen?
[SVARA]
hur de ska va!? hur omänskligt verkar inte allt de här. hoppas de går bra på mötet med rektorn. kram
[SVARA]
Hanna: Dom går i T*****ö.
Görel: Det är en 70-väg hela vägen som blir väldigt smal på vintern. Då vill man inte ens gå på den som vuxen.
Bussbolaget har sagt blankt nej, uppfattar att det möjligen KAN ligga personliga aspekter i beslutet också, men huvudargument är att det inte går att vända för att det kan tänkas står nån traktor på gårdsplanen.
Jag har nu pratat med ansvariga för regionsbussarna, det FINNS en möjlighet att det kan funka med dem om jag köper busskort, det är det värt.
Jag har liksom ingenting att komma med förrutom att hoppas på välvilja istället för illvilja, barnen går ju nu i fel skola, flyttar dom till rätt så har dom rätt till skolskjutsen med.
[SVARA]
Men som du sa så ligger er gård mitt på gränsen, och skolgränserna brukar ju flytta på sig alltefter elevunderlaget så det tycker jag inte är ett argument. Hade ni valt den andra skolan hade ni lika gärna legat ”fel” vid det här laget också.
[SVARA]
det höll inte, postadressen är samma som den andra skolan, det är åkrar tydligen som tillhör den byn de går i nu :S
[SVARA]
men det är i samma kommun och i Uppsala får man välja en skola inom kommunen och kommunen står för resekostnaden. så kolla igen. Läs noga reglerna och gå på dom bara. Busskort är ju ett alternativ, men då får kommunen stå för kostnaden inte ni. Fram med boxhandskarna!!!!
[SVARA]
Är det så? jag har kollat på H*** kommuns info, där står inget om det. Jag ska forska vidare.
[SVARA]
ja gör det. det är så i uppsala iallafall.
[SVARA]
”Begränsade avsteg i särskilda fall kan beslutas av sociala nämnden. Det är ej hemkommunens skyldighet att anordna skolskjuts för elever, som valt att gå i annan kommunal grundskola, inom eller utanför Heby kommun, än den som kommunen normalt skulle ha placerat dem i. Det är ej heller kommunens skyldighet att anordna skolskjuts för elever som valt att gå i en fristående skola, utanför Heby kommun. Elever på fristående skolor belägna inom Heby kommun bereds plats på det kommunala skolskjutsnätets bussar. Liksom i den kommunala skolverksamheten ombesörjer föräldrarna själva skolskjutsen i de fall skolvalet ligger utanför upptagningsområdet. ”
Vilka är ”den sociala nämden”? *korkad*
[SVARA]
den är social nämnden som beslutar ”särskilda fall” be om ett skriftligt avslag och begär omprövning i nämnden, om det inte funkar, ÖVERKLAGA!
[SVARA]
SKITKOMMUN…nu fick jag det sagt också
[SVARA]
Pratat med sociala nämnden på kommun, dom vet visst inte riktigt själva vem som beslutar eller vem man ska göra en skrivelse till, men skulle återkomma när dom tagit reda på det.
Samtidigt läser jag att barnen får ha ett gångavstånd till bussen på max 3 km, så de kan ju lika gärna få gå även om dom skulle få rätt till skolskjutsen… Usch, nu snurrar allt i skallen.
SKITKOMMUN var det.
[SVARA]
jo, det är ju så tyvärr, med grund avståndet
så de kan säkert luta sig emot det. Men man kanske borde titta lite på säkerheten också. Men det är bra att gå vidare, annars kan det aldrig bli en förändring, om inga protesterar.
Man kan alltid göra en skrivelse till MEDIA!!!!!!! då helt plötsligt talar vi samma språk.
[SVARA]
Jag har övervägt det, att få ut det i media. Det är sån otur, för jag lider av någon slags graviditetsfördumning och har svårt att tänka ihop och formulera alla pusselbitarna.
Dessutom är det som tidspress också, innan bebis kommer, innan det blir mörkt på mornarna.
[SVARA]
förstår det…….:/, men försök, kladda ihop nåt, tänk över ett par dagar titta igenom, och skicka iväg bara, eller RING, ännu bättre
[SVARA]
Mmm.. den vägen är inte rolig att köra på ens tycker jag, ännu mindre att gå på :-/ Hoppas det löser sig Marie, så jobbigt med strul som tar all kraft, nu när du behöver den.
[SVARA]